سفالگری

سفالگری

سفالگری هنر ساخت ظروف و اشیاء و به محصول تولید شده سفال می گویند .
مشهور ترین ظروف سفالی ساخته شده کوزه و پیاله هستند .
سفال از دوران اولیه آسان و در دسترس تولید می شود و رایج ترین ظروف مصرفی بشر قبل از شیشه از جنس سفال است که به منظور نگهداری مواد غذایی به کار می رفته است .

سفال از خاک مخصوصی به نام خاک رس تهیه می شود که هرچه ذرات خاک ، ریز تر باشند آن خاک ، مرغوب تر است .

قدمت سفالگری در ایران به 10 هزار سال پیش بر میگردد . با گذشت زمان ظروف سازه گلی تحت تاثیر هنر دست هنرمندان از ارزش بالایی برخوردار شد .هنرمندان با کشیدن اشکال گوناگون که رایج ترین آنها بز کوهی ، اسب ، خورشید و اشکال هندسی بوده به زیبایی ظروف می افزایند .
در دوره ی سلجوقیان استفاده از لعاب زرین فام یا هفت رنگ تحول دیگری در ظروف سفالی ایجاد کرد .
قدیمی ترین ظروف سالی منقوش کشف شده و همچینید قدیمی ترین چرخ سفال گری و کوره ی پخت سفال مربوط به ایران است . گناباد ، شهرضا اصفهان ، میبد یزد ، لالجین همدان ، سیلک کاشان و جویبار مازندران ارزنده ترین سفال های ایران را تولید می کنند و بسته به نوع مواد اولیه ، رنگ و طرح ، آثار هر کدام از این شهر ها متفاوت از یکدیگر و دیدنی هستند .

تولید سفال به دو صورت انجام می گیرد

1 . به صورت دستی که خود به سه نوع پینچ یا انگشتی ، اسلب یا ورقه ای ، کویل یا فیتیله ای تقسیم می شود

2 . با چرخ سفالگری

پیچ یا انگشتی : سفالگر با انگشت شصت خود توده ی گل را در کف دست چرخانده و به آن شکل می دهد .

اسلب یا ورقه ای : با استفاده از وردنه صفحات گلی درست کرده و بعد از این که کمی سفت شد ، دو ورقه را با ابزار خراش داده و به یکدیگر متصل می کنند و شکل دلخواه را پدید می آورند .

کویل یا فیتیله ای : ابتدا یک تکه گل را با توجه به اندازه کار برای کف کار روی سطح صاف قرار داده و سپس گل هار را به حالت فیتیله ای در آورده و روی یکدیگر می گذارند . برای بهتر چسبیدن فتیله ها سطح آن را خراش داده و به گلابه آغشته می کنند و تا انتهای کار پیش می روند .

عمده ترین تولید کنندان سفال زنان بوده اند که با ازدواج و ورود به محیط زندگی جدید هنر خود را گسترش می دادند .

فواید گل سفالگری برای پوست

دست زدن به گل سفالگری و خاک رس بسیار برای پوست مفید می باشد . سفالگری باعث ایجاد روحیه لطیف در شما می گردد. فعالیتی لذت بخش برای اوقات فراغت شماست ، باعث کاهش استرس و اضطراب می شود .
تولید آثار هنری گوناگون و زیبای سفالی باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما می گردد . با فروش محصولات سفالی دست ساز خود می توانید سبک کاری راه بیاندازید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *